Pomiary elektryczne, czyli kompleksowe badanie obwodów oraz urządzeń elektrycznych pod kątem bezpieczeństwa przeciwporażeniowego oraz przeciwpożarowego. W skład tych badań wchodzi badanie skuteczności ochrony przeciwporażeniowej przy pomocy samoczynnego wyłączania zasilania (impedancja pętli zwarcia), oraz rezystancji izolacji. Z badań sporządzany jest protokół, który wymagany jest przez organy administracji państwowej typu: Urząd Dozoru Technicznego, Państwowa Inspekcja Pracy. Brak ważnych badań technicznych w przypadku kontroli skutkuje dużym mandatem, a w razie nie uzupełnienia we wskazanym terminie tych badań może spowodować administracyjnym nakazem zamknięcia obiektu (zagrożenie życia osób tam przebywających). W przypadku sytuacji ekstremalnych typu pożar, zakład ubezpieczeniowy odmawia wypłaty odszkodowania w sytuacji, kiedy poszkodowany podmiot nie posiada ważnych protokołów z badań instalacji elektrycznych.
Okresowe przeglądy i oględziny instalacji oraz urządzeń elektrycznych są wymagane, co 5 lat w obiektach użyteczności publicznej. W zakładach produkcyjnych zaleca się przeprowadzanie takich przeglądów, co najmniej raz na rok. Pozwala to na utrzymanie instalacji i urządzeń elektrycznych we właściwym stanie technicznym oraz uniknięcie zagrożeń związanych z porażeniem prądem elektrycznym lub pożarem. Podczas przeglądów zwraca się uwagę na potencjalne możliwości oszczędzania energii elektrycznej i optymalizację jej zużycia.
Naprawianie usterek i usuwanie nieprawidłowości w instalacjach i urządzeniach elektrycznych. Szybki dojazd do klienta.
Wykonywanie przyłączy i złączy – podłączanie obiektów do sieci. Reprezentowanie klienta przed „Zakładem Energetycznym” w zakresie załatwienia wszelkich formalności związanych z podłączeniem obiektu do sieci elektrycznej.
Wykonywanie instalacji elektrycznych i odgromowych.
Wykonywanie instalacji komputerowych i telefonicznych.
Doradztwo w zakresie oszczędności energii elektrycznej - w szczególności w zakresie kompensacji mocy biernej, optymalnego wykorzystania oświetlenia i eksploatowania urządzeń elektrycznych typu silniki, napędy, transformatory itp.
Wykonywanie kompensacji mocy biernej- czasami gdy charakter odbiorników jest zdecydowanie indukcyjny, np. pracuje duża liczba silników, spawarki, piece elektryczne, lub pojemnościowy (długie linie kablowe, UPS-y) pojawia się sprawa występowania mocy biernej. Gdy Zakład Energetyczny założy licznik energii biernej wówczas taki odbiorca musi, się liczyć z co miesięcznymi niepotrzebnymi kosztami. Wyjściem z sytuacji jest zamontowanie aparatury służącej do kompensacji mocy biernej. Inwestycja ta zwraca się w kilka miesięcy i koszty odbiorcy za moc bierną spadają do zera.
Świetne info, polecam też pomiary urządzeniami firmy Pilc
OdpowiedzUsuń